Czy nie za wcześnie na porównania Apple Arcade z Google Stadia?

Czy nie za wcześnie na porównania Apple Arcade z Google Stadia?

Apple Arcade wystartuje już za 2 dni. Dla tych co nie wiedzą, to nowa usługa do gier, która w ramach abonamentu umożliwiać będzie graczom grę w gry na różnych urządzeniach firmy Apple. Jak na usługę, która dopiero co ma mieć swój debiut, ma już swoich zwolenników i przeciwników.

Na ten moment wiemy tyle, że abonament miesięczny będzie kosztował 24,99 zł, a dla graczy będzie dostępnych 100 gier (na początek), bez reklam i bez mikropłatności. No i oczywiście gracze będą mogli grać w te gry na różnych urządzeniach, zaś dane będą zapisywane w chmurze.

Na ten mment ciężko powiedzieć, czy abonament będzie wart swojej ceny i w Internecie pojawiają się już opinie, że usługa się nie przyjmie za dobrze, a jak będzie zobaczymy.

Zwolennicy próbując porównać usługę z np. usługą Google Stadia (na którą wszyscy interesujący się cloud gamingiem wyczekują), twierdzą, że usługa firmy Apple ma nawet przewagę na pewnych płaszczyznach, jakich?

Cena

Oczywiście nie każdy będzie sugerować się ceną, niemniej z danych dostępnych na ten moment wynika, że usługa Apple Arcade będzie dwa razy tańsza od usługi firmy Google. Do tego o licencje gier w usłudze firmy Google będziemy musieli sami zadbać (wstępnie portale informowały o jednej grze darmowej miesięcznie). Pomijam, że to trochę jak porównywać psa do jeża, niemniej zwolennicy o cenie nie zapomnieli.

Kto pierwszy ten lepszy

Pomimo wielu różnic, niektórzy uważają za plus na korzyść usługi firmy Apple, że zostanie udostępniona wcześniej.

Większa liczba rynków

Apple Arcade ma być dostępna w 150 krajach w ciągu meisiąca, natomiast konkurent tylko w 14 (w pierwszej kolejności, potem będą dochodzić stopniowo inne kraje)

Mniejsze wymagania sieciowe

Jako, że Google Stadia to przesyłanie streamingu w czasie rzeczywistym, ta usługa będzie wymagała dużo lepszej infrastruktury sieciowej. Sam jestem ciekawy jak to w efekcie będzie wyglądało.

Ja uważam, że na tego typu porówania jest stanowczo za wcześnie. Po pierwsze wydaje się, że obie usługi będą po prostu mocno różne, po dwa zobaczymy w praniu jak działają obie usługi dopiero w kolejnych miesiącach. Czekam niecierpliwie.